Kreativno pisanje jedna je od veština u kojoj stalno možete da se nadograđujete i da učite. Sve je do vas! Da vidimo kako da budete još bolji.
Evo za sam početak ODMAH jedna vežba! Napišite priču do 100 reči, ne više, na temu PROLEĆE U MOM GRADU! Da, vratimo se u detinjstvo i osnovnu školu.
A u međuvremenu?!
Svaki dan, odvojite vreme za pisanje, deset minuta za početak, čisto da imate rutinu i steknete naviku. To mogu biti bilo kakvi zapisi, šta ste sanjali, šta danas planirate da uradite, šta vam se juče u toku dana lepo desilo i sl.
Nakon deset dana, vratite se na svoju priču! Da li biste je napisali bolje?! Napišite je!
Primećujete razliku?
Sada, zamislite da je pisanje nešto što praktikujete svaki dan. Zamislite istu priču za samo mesec dana, pa za godinu dana. A da ne pričam pisanje knjiga.
Kada budete spremni da odvojite puno radno vreme, nemojte se začuditi ako vaša prva knjiga bude gotova za dva meseca! Zar to ne želite?
E sad, pre nego što nastavim na temu kreativnog pisanja, ovde bih samo da napravim razliku i objasnim sledeće: mnogi se pitaju “Pišem za portale. Da li je to kreativno pisanje?”
Ja bih to ovako objasnila, bilo da je u pitanju blog, portal, novine ili pisanje kniževnog dela, doktorskog rada, eseja i slično jeste pisanje. Slažemo se svi.
Ukoliko imate blokade prilikom pisanja oslobodite svoju kreativnost i prevaziđite prepreke koje vas koče pri pisanju!!
Preuzmite besplatan eBook ‘Uverenja koja vas koče da pišete’ i otkrijte svoj potencijal.
Upiši svoje podatke i knjiga stiže na vaš email, ali obavezno proverite i SPAM!
Ali pisanje i kreativno pisanje?
Dakle, pisanje jeste i pisanje za dnevnu štampu, ali nije kreativno pisanje. Članak u novinama ne može se smatrati kreativnim pisanjem, jer mu je glavni cilj da iznese činjenice, a ne da se izraze osećanja pisca. Iako novinski članak može biti zabavan, glavna mu je svrha da prikaže činjenice.
Onda imamo još jednu razliku, da li je svaki pisac književnik? Naravno da ne!
Književnik je onaj koji piše književna dela, umetničku književnost, beletristiku. Dok je onda pisac onaj koji je autor bilo kog pisanog dela.
I tako dolazimo do kreativnog pisanja!!
Dakle, da biste bili književnik neophodno vam je kreativno pisanje.
To je moja tačka gledišta, ako imate drugo tumačenje, slobodno mi pišite.
Ako vam je potrebna podrška u pisanju, možemo raditi zajedno. Više o tome na ovom linku: https://www.blogana.rs/sta-sve-mozemo-raditi-zajedno/
Ukoliko vam je potreban mentor na vašem putu do prve knjige, moj mentorski program čeka na vas. Pogledajte na ovom linku: https://www.blogana.rs/mentorski-program/
Šta je kreativno pisanje?
Sada znate da se romani smatraju kreativnim pisanjem, ali što je sa memoarima ili pesmama? Evo dobre podele i primera kreativnog pisanja:
- Romani
- Kratke priče
- Poezija
- Predstave
- Memoari
- Scenario za TV emisije
- Scenario za filmove/serije
- Pesme
Ako bismo tražili definiciju i tačan opis pojma “kreativno pisanje”, verujem da postoji više tumačenja. Moja interpretacija, onako kako ja vidim to, opisala bih na sledeći način:
Kreativno pisanje jeste svako ono lepo pisanje, koje nije akademsko ili tehničko!
Svrha kreativnog pisanja je podeliti ljudsko iskustvo, osećanja, poput ljubavi, patnje, bola, mržnje, gubitka i svakog drugog osećaja. Sve je u mašti stvaraoca.
Ukoliko je vaš cilj da budete uspešni u kreativnom pisanju, samo pokušajte, krenite i vežbajte da izrazite osećaje ili misao.

Nekim ljudima je mnogo lakše da sve svoje osećaje i misli izraze pisanim putem. Ukoliko biste ih usmeno zamolili da vam objasne, ne bi uspeli.
Čini se da se misli lakše prenose na papir, nego drugoj osobi. Šta vi mislite o tome?
Čak, postoji i termin “terapija pisanjem”, ali o tome neki drugi put.
Koji su elementi kreativnog pisanja?
Da biste bili bolji u kreativnom pisanju, morate razumeti elemente onoga što pisanje knjige čini izvrsnim.
To vam je kao kada biste pravili mašine za košenje trave, eto to mi je prvo palo napamet, a da ne znate kako koji deo radi, tj. koju ulogu ima.
To je isti slučaj sa pisanjem.
Evo elemenata koji čine kreativno pisanje i zašto je svaki od njih jednako važan kao i drugi.
1.Radnja
Ono što kreativno pisanje i druge oblike pisanja najviše razlikuje je činjenica da upravo pisanje knjige(ako vam je to cilj kreativnog pisanja) uvek ima neku radnju – i to jedinstvenu.
Bez radnje, nema priče.
A bez priče, zapravo samo pišete činjenice na papir, slično kao novinar.
Dakle, kada uđete u jedan projekat koji se zove pisanje knjige, radnja mora unapred biti spremna. Teško da ćete održati nit, ukoliko se to razvija u vašoj glavi, priliko samog pisanja.
Čak, moj predlog je da uradite kostur priče, tj radnje, ukoliko vam je tako lakše. Ukoliko se ne snalazite sami i ne znate kako da počnete, možemo raditi zajedno.
Više o tome na ovom linku: https://www.blogana.rs/sta-sve-mozemo-raditi-zajedno/
2.Dijalog
Moj mentor kada je pročitao moju prvu knjigu jedinu sugestiju je imao na dijaloge. I to je ono što mi je odmah pomoglo, jer sam dobila smernice u kom pravcu treba da radim dalje.
Iako pisanje koje nije kreativno može imati dijalog (kao u intervjuima), taj se dijalog ne koristi na isti način kao u kreativnom pisanju. Ova vrsta pisanja (osim nemih filmova) zahteva dijalog koji podržava/prati priču.
Likovi treba bi komuniciraju jedni sa drugima kako bi se još više razvili i kako bi se napravio zaplet. Ovo je za mnoge čak i najteži deo, deo na kom treba najviše da se radi i uči.
Dijalozi treba da imaju dubinu, poentu, sa nekom dobrom replikom, koja će dugo da se pamti. Pogledajte samo filmove Dušana Kovačevića, npr. “Maratonci trče počasni krug” ili kultni film “Ko to tamo peva” i dan danas se replike prepričavaju.
Mislite u tom pravcu dok pišete.
3.Vizuelni opisi
Kad čitate novine, ne čitate često odlomke opisa koji prikazuju okolna područja u kojima su se dešavali događaji.
Ne znate kako izgleda selo glavnog junaka u kom živi, kako izgleda kuća u koju se uselio i slično.
Vizuelni opisi uglavnom su specifični za ovu vrstu pisanja. Lično volim da pišem vizuelne opise. O tome, čini mi se mogu pisati bez prestanka.
Vizuelni opisi su vam jednostavno potrebni kako biste čitaocima pomogli da shvate kako izgleda okolina glavnih likova.
To privlači čitaoce i omogućuje im da se zamisle, gotovo presele na mestu likova – to je razlog zbog kog ljudi čitaju, i zbog kog će se vraćati vama kao piscu.
Sigurno imate spreman odgovor na pitanje “Ko vam je omiljen pisac?”. E to je to. To je njegov stil, dobri opisi, sloboda pisca itd.
4.Razvoj likova
Razvoj likova može se definisati kao otkrivanje ko su likovi i kako se oni menjaju, razvijaju, sazrevaju tokom trajanja vaše priče.
Od početka do kraja, čitaoci bi trebalo da budu u mogućnosti da duboko razumeju vaše glavne likove. Kako se osećaju, kako izgledaju, šta vole, šta ne vole, slabe tačke, osobine, bol, mržnju, ljubav. Sve ono što bi moglo da približi glavne likove i sporedne.
To vam je ono, a verujem da vam se sigurno desilo nekada, kada ste čitali knjigu i kažete “ja tačno znam kako on izgleda, kroz koju patnju prolazi”.
E to vam je pisac preneo. Bravo za njega. I vi ćete jednog dana isto biti u mogućnosti. Ukoliko ste propustili čitanje moje prve knjige “Avanture mladog Milisava”, možete pogledati i naručiti na ovom linku: https://www.blogana.rs/avanture-mladog-milisava/
5.Poruka
Gotovo svaka priča ima poruku – čak i ako autor nije nužno to nameravao. Ali, pisanje koje je kreativno, jednostavno “traži” tu poruku da bi bilo celovito.
To je deo lepote ovog oblika umetnosti. Koju poruku ste preneli vašim čitaocima, zbog koje ne mogu noćima da spavaju!!Priznajte, bilo je takvih knjiga?!
6.Point of view – tačka gledišta
Postoji tri pristupa pisanju, a dva su najčešća u kreativnom pisanju – prvo i treće lice. Osim ova dva načina pripovedanja, postoji i korišćenje drugog lica, koje nije toliko zastupljeno.
- Pripovedanje u prvom licu – u ovom pristupu pisanja, pripovedač je zapravo glavni lik.
- Pripovedanje u trećem licu – ovaj vid naracije podrazumeva priču ispričanu iz perspektive posmatrača.
Ovde bih preporučila svima koji žele da rade na sebi, odličnu knjigu Dorotee Brend “Kreativno pisanje”, napisane čak davne 1934.godine. Verujte, ništa se nije promenilo, a knjiga vam može dati odlične smernice prilikom pisanja.
7.Budite maštoviti
Deo onoga što kreativno pisanje čini kreativnim, jeste način na koji odaberete oblikovanje vizije u svom umu.
A to znači da pisanje koje je kreativno koristi više anegdota, metafora, sličnosti, poređenja i drugih stilskih figura, kako bi onom ko čita vašu knjigu stvorili, kako bi se reklo “živu sliku”.
Ono što bih zaključila na kraju, jeste da budete istrajni. Pisanje knjige, ukoliko je to vaš cilj, shvatite kao vaš posao. Bukvalno, od 9 do 5. Ukoliko imate takav pristup, primetićete rezultate.
Ja prva nisam bila dosledna i zato je pisanje moje prve knjige trajalo dugo. Počela bih, pa bih stala, pa mesec dana ništa, pa se vratim, i tako su prošle dve godine.
Kada odvojite vreme za pisanje knjige svakodnevno, dolaze i rezultati. Srećno. Uvek mi možete pisati za sva pitanja i pomoć pri pisanju.
Više o tome na ovom linku: https://www.blogana.rs/sta-sve-mozemo-raditi-zajedno/
P.S.Moje priče možete pratiti na IG profilu.
View this post on Instagram
Koliko opštih mesta – na jednom mestu!
Bićete uspešni, nema dilema.
Hvala Nesho.
Hvala na tekstu, bas ste lepo i prijemcivo sve objasnili, volela bih da naucim da pišem, bar za sebe, da olaksam dusu sto se kaze, valjda cu krenuti ovih dana.,u stvari imam i domaci da napisem tekst od 300 reci kao blog, i uopšte ne znam kako ni sta da pisem, moze li mala pomoc, sta u stvari pretstavlja blog, da li to uvek mora biti edukativnog karaktera vezano za neku temu?
Hvala Sanja. Rado ću Vam odgovoriti na svako pitanje.